Będziesz Miał Spokój, czyli systemy BMS w pigułce

Nowo powstałe budynki coraz częściej są wyposażane w nowoczesne systemy automatyki budynkowej. Dotychczas były one domeną dużych przedsiębiorstw, centrów handlowych i liczących wiele pięter biurowców. Obecnie stają się rozwiązaniem stosowanym także w średnich i małych przedsiębiorstwach. Na czym polega ich fenomen?

Systemy Automatyki Budynkowej, czyli BMS służą do zarządzania i kontrolowania wszystkich najważniejszych instalacji w budynku. To rozwiązanie pozwala na efektywne sterowanie takimi obszarami jak instalacje elektryczne, wentylacyjne, grzewcze oraz chłodnicze.

Dlaczego firmy decydują się na wdrożenie systemów BMS?

Wdrożenie rozwiązań automatyki budynkowej w nowoczesnych obiektach ma na celu zminimalizowanie kosztów ich eksploatacji, zwiększenie bezpieczeństwa personelu oraz klientów. Inwestycja w systemy BMS pozwala znacznie efektywniej sterować poszczególnymi obszarami działania biznesu.

- Wdrożenie automatyki budynkowej daje możliwość wczesnego reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz ułatwia codzienne funkcjonowanie hotelu. Gdy np. w obiekcie jest organizowane spotkanie, pracownik może zdalnie ustawić temperaturę jaka ma panować w sali konferencyjnej - opowiada Rafał Marek, Prezes firmy NetPOS.

Z systemami BMS lepiej się pracuje

Optymalizacja pracy na wielu obszarach działalności firmy to sposób na sprawniejsze funkcjonowanie biznesu. W obiektach takich jak hotele i restauracje niezwykle istotne jest prawidłowe działanie wszystkich instalacji, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na komfort gości. System BMS pozwala kontrolować i konfigurować ustawienia techniczne rozwiązań zastosowanych w budynku.

Oprogramowanie zapisuje i przetwarza wszystkie dane, dzięki czemu pracownicy widzą aktualny stan urządzeń. Co więcej, system wysyła powiadomienia o wszelkich zmianach i nieprawidłowościach np. sygnalizuje nagłe zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach lub wtargnięcie do budynku niepowołanych osób.

Dzięki BMS możliwe jest ekologiczne prowadzenie działalności, ponieważ oprogramowanie pozwala na zmniejszenie ilości wykorzystywanej energii tam, gdzie jest to możliwe lub wręcz konieczne.

Najważniejsze korzyści z wdrożenia systemów BMS w biznesie

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia  systemów automatyki budynkowej jest obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, ogrzewania, oraz wody. Personel odpowiedzialny za naprawy,  dostaje od systemu jasną informację, które urządzenie uległo awarii. Ułatwia to konserwację sprzętu oraz kontrolę stanu  instalacji w budynku.

- Wdrożenie systemów BMS w obiektach takich jak  restauracja, hotel czy centrum handlowe, w dużej mierze ułatwia komunikację wewnątrz firmy. W przypadku usterki, system generuje powiadomienie, które jest widoczne dla wszystkich pracowników, dzięki czemu możliwe jest szybkie poinformowanie o problemie, specjalisty odpowiedzialnego za serwisowanie sprzętu. Z kolei w sytuacji kryzysowej, personel może od razu ogłosić i przeprowadzić ewakuację - zapewnia Rafał Marek.

Systemy automatyki budynkowej wysyłają jasny sygnał o tym, że coś złego dzieje się w budynku. Np. w przypadku pożaru czy powodzi, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mogą od razu odpowiednio zareagować. Co istotne, systemy BMS informują o zagrożeniu również  służby. Dzięki temu możliwa jest szybsza reakcja i opanowanie sytuacji.