Najważniejsze korzyści z wdrożenia KDS w restauracji

[25.07.2017] Właściciele lokali gastronomicznych coraz częściej decydują się na nowoczesne rozwiązania, które usprawniają pracę i zarządzanie biznesem. Jednym z takich rozwiązań jest system KDS (Kitchen Display Systems), który umożliwia szybką komunikację między salą i kuchnią.

Jak działa system KDS? Kelnerzy wprowadzają zamówienie do systemu POS bezpośrednio na sali, następnie jest ono automatycznie przekazywane do kuchni, która natychmiast może zająć się przygotowywaniem danej potrawy. Kiedy danie jest już gotowe, do kelnera wysyłany zostaje sygnał o możliwość serwowania.

Dlaczego warto zainwestować w systemy KDS?

Dzięki wdrożeniu  systemów KDS, kelnerzy mogą kolejkować zamówienia w zależności od ich priorytetu. Program pokazuje, które zamówienie ma zostać zrealizowane jako pierwsze. Co ważne, system zmienia kolor poszczególnych zamówień po upływie określonego  czasu, informując kucharzy, którym daniem powinni się zająć.

KDS ułatwia działanie kuchni także dzięki temu, że sam zlicza wszystkie zamówione pozycje. Co to oznacza w praktyce? W przypadku gdy kilku klientów zamówi to samo danie, kuchnia może zająć się ich jednoczesnym przygotowaniem. Dzięki temu praca przebiega znacznie sprawniej, a goście szybciej otrzymują posiłek.

System KDS pomaga kontrolować stan produktów w magazynie. Osoby pracujące w kuchni na bieżąco zaznaczają to, czego brakuje. Kelnerzy mają wgląd do danych, dzięki czemu mogą od razu poinformować gości o tym, że któreś danie już się skończyło. Pozwala to uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnych sytuacji, oraz zaoszczędzić czas.

Technologia wdrożona w lokalach gastronomicznych pozwala również uniknąć pomyłek związanych z przekazaniem błędnych informacji do kuchni. Naturalne jest, że kelnerzy przyjmując zamówienie, szybko notują je na kartce i czasem robią błędy lub mają problem z odczytaniem notatek.   System KDS eliminuje całkowicie możliwość wystąpienia tego rodzaju sytuacji – wszystko jest w nim czytelne, a kelnerzy nie muszą pisać ręcznie.