Zmiany, zmiany, zmiany – czyli w kilku słowach o branży IT

[16.05.2017] Branża IT w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie, mimo że w naszym państwie jest to stosunkowo młody sektor. Szacuje się, że jego wartość wzrasta rocznie o niemal 4%.  Branża IT to również obszar, który każdego roku wprowadza na rynek najwięcej produktów. Jakie zatem zmiany najmocniej wpływają na rynek? Które trendy dominują?

Mówiąc o branży IT należy wyróżnić jego trzy główne segmenty – sprzęt, usługi i oprogramowanie. Z czego ten pierwszy  ma najsłabsze prognozy. Jak ocenia PMR sytuacja krajowych dostawców i tak ma się lepiej niż perspektywy globalnych firm. Intensywny rozwój rynku IT spowodowany jest między innymi napływem inwestycji zagranicznych. Innymi istotnymi czynnikami, które  mają wpływ na rozwój całego sektora jest stały wzrost wydatków na informatyzację oraz rosnący eksport. 

Sektor publiczny wprowadza rozwiązania IT

Z technologii korzysta coraz więcej sektorów i instytucji publicznych. W służbie zdrowia trwają obecnie prace nad wdrożeniem platformy e-zdrowie, dzięki której możliwe jest gromadzenie, analizy i udostępnianie informacji o wszelkich zdarzeniach medycznych. Z nowoczesnych systemów do zarządzania i prowadzenia działalności korzystają także m.in. banki oraz sektor telekomunikacyjny. Firmy prześcigają się we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań, nie chcąc pozostać w tyle za konkurencją. Szeroko rozbudowane usługi IT to obecnie must-have każdego biznesu.

Nie tylko giganci inwestują w nowe technologie

Branża IT zmieniła się do tego stopnia, że  dzisiaj na wdrożenie najnowocześniejszych rozwiązań decydują się nie tylko korporacje, ale także właściciele mniejszych działalności. W dobie Internetu, trudno jest prowadzić biznes bez zaistnienia w sieci. Nawet jednoosobowe firmy lub niewielkie spółki muszą wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i zaoferować swoje usługi poprzez funkcjonalną, intuicyjną stronę www. Mówiąc o rozwiązaniach IT nie można też pominąć systemów do zarządzania, z których korzystają markety, hotele, czy restauracje. Technologia znacznie usprawnia pracę i pomaga w kontrolowaniu wszystkich procesów związanych z działalnością.

„Możliwości jakie dają nowe technologie docenia coraz więcej firm. Dzięki m.in. modułowej budowie, każde przedsiębiorstwo może wybrać najbardziej przydatne funkcjonalności, co zmniejsza koszt ponoszony jednorazowo i daje możliwość późniejszego uzupełnienia systemu o dodatkowe moduły -przekonuje Rafał Marek, Prezes firmy NetPOS. 

Outsourcing działań z zakresu IT

Wiele działających na rynku firm nie może sobie pozwolić na zatrudnienie informatyków i stworzenie całego działu zajmującego się tematyką IT. Jednak niemożliwe jest by współczesne firmy działały bez tego typu rozwiązań dlatego coraz częstszą praktyką jest outsourcing tych usług. Dzięki nawiązaniu współpracy  z zewnętrznymi podmiotami firmy oszczędzają znaczne kwoty pieniężne, które mogą poświęcić na inne cele. Z takiej formy finansowania korzystają zarówno małe, lokalne firmy, jak i światowi giganci.

Rozwiązania w chmurze

Mówiąc o branży IT nie można nie wspomnieć o rozwiązaniach w chmurze. Ten światowy trend dynamicznie rozwija się również na Polskim rynku. Według PMR wartość sektora usług chmurowych szacowana jest na ok. 500 mln zł. Z badania przeprowadzonego przez AT Kearney wynika zaś, że udział rozwiązań chmurowych oferowanych przez centra danych zostanie niemal potrojony – do 39% w 2020 roku.  Należy zaznaczyć również, że technologia chmurowa jest tym segmentem rynku IT, którego wzrost jest nawet 7 razy większy niż wzrost tradycyjnych usług.

-„Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie rozwiązań chmurowych. Z pewnością jest to podyktowane większą wygodą użytkowania tego typu oprogramowania. Użytkownik może korzystać z systemu z dowolnego miejsca. Dzięki temu ma stały kontakt z pracownikami i na bieżąco może reagować na wszelkie zmiany, które mają miejsce w firmie” – przekonuje Rafał Marek.

Jakie perspektywy ma branża IT w Polsce?

Biorąc pod uwagę tempo zmian, które mają miejsce na rynku można  stwierdzić, że rynek rozwiązań chmurowych będzie stale się rozwijał. Zarówno w Polsce, jak i za granicą już teraz zaobserwować można wzrost inwestycji w rozwiązania IT, między innymi w segmencie produkcyjnym i finansowym. Szacuje się, że te branże będą sukcesywnie zwiększać wydatki na rozwiązania IT o niemal 5% rocznie.

Na podstawie zmian rynkowych można przewidzieć też, że coraz więcej małych firm będzie inwestowało w rozwiązania technologiczne, które pozytywnie wpłyną na dynamikę rozwoju biznesu. W związku z tym wzrośnie także zapotrzebowanie na usługi outsourcingowe oraz te związane z webmasteringiem i programowaniem.