Prowadzisz hotel? Sprawdź o czym musisz pamiętać

[07.03.2017] Sukces obiektów noclegowych uzależniony jest od wielu czynników. Może zostać osiągnięty dzięki inwestycji w nowe technologie, ale często zdarza się, że ma na to wpływ zaangażowanie personelu czy umiejętności kadry zarządzającej. Jak zatem ułatwić sobie prowadzenie biznesu, jakim jest hotel?  

Właściciele obiektów noclegowych, które działają na terenie całej Polski coraz częściej decydują się na wdrożenie dostępnych na rynku technologii. Dzieje się tak ponieważ zależy im na maksymalnym wykorzystaniu potencjału hoteli. Dostępne na rynku programy, w tym NetPOS Hotel, to umożliwiają. Technologia przeznaczona do pracy w hotelu pozwala na szybką i wygodną obsługę gości, oraz jest efektywnym narzędziem umożliwiającym zarządzanie obiektem noclegowym.  

Od czego zacząć?

Rozpoczynając przygodę z branżą hotelową warto postawić na kompetentny zespół, który sprawi, że goście chętnie wrócą do obiektu. Personel, który przykłada się do swoich obowiązków,  realizuje powierzone mu zadania i szanuje klienta to gwarancja dobrej organizacji i zadowolenia gości. Bardzo istotna jest zatem kwestia komfortu pracy każdego członka zespołu. Warto dostarczyć pracownikom narzędzia, które ułatwią im wykonywanie obowiązków, a tym samym przełożą się na wyższą jakość świadczonych usług.

-„Prowadzenie hotelu wymaga stałej kontroli oraz posiadania wiedzy, która pozwoli koordynować wszystkie działy w danym hotelu. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań do obiektu noclegowego pozwoli zapanować nad każdym aspektem. Oprogramowanie zaprojektowane z myślą o branży hotelowej posiada   funkcjonalności, które odpowiednio wykorzystane, znacznie ułatwią codzienną pracę” – przekonuje Aleksander Gawęda, specjalista firmy NetPOS, która zajmuje się sprzedażą i wdrażaniem systemów i oprogramowania dla branży hotelowej i gastronomicznej.  

Na co zwrócić uwagę wybierając technologie?

Rynek jest bogaty w technologie przeznaczone dla obiektów noclegowych, dlatego wybór odpowiedniego rozwiązania stanowi wyzwanie dla właścicieli hoteli. Podstawową rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest budowa samego systemu. Większość dostępnych na rynku programów zbudowanych jest na bazie modułów. Każdy moduł odpowiada za inne funkcjonalności, które są mniej lub bardziej potrzebne w danym obiekcie. Właściciel może wybrać tylko na te rozwiązania które będą odpowiadały jego potrzebom.  –„ Jeśli w danym lokalu nie ma SPA lub restauracji, to nie trzeba wdrażać tam modułów odpowiedzialnych za ich obsługę. Ogranicza to koszty związane z rozpoczęciem biznesu.  Naturalnie,  w miarę rozwoju obiektu, można dokupić potrzebne  moduły   i „podłączyć”  je do systemu.”– dodaje Aleksander Gawęda.  

Wybierając oprogramowanie ważną kwestią jest również integracja systemów z serwisami rezerwacyjnymi, która umożliwia na bieżąco kontrolować i analizować obłożenie w obiekcie. System automatycznie blokuje możliwość rezerwacji danego pokoju na wszystkich serwisach oraz stronie hotelu zaraz po tym, jak zostanie on zarezerwowany. Dzięki temu eliminowane są przypadki tzw. overbookingu, czyli rezerwacji tego samego pokoju w tym samym czasie.  

Zalety rozwiązań dla hoteli  

Oprogramowanie zaprojektowane z myślą o hotelach to nie tylko wiele nowych możliwości dla użytkowników, to również szereg korzyści dla pracowników i samego obiektu. Ograniczona zostaje ilość błędów dzięki temu, że wszelkie informacje są na bieżąco zapisywane w systemie. Personel nie musi robić odręcznych notatek, ani przekazywać ich sobie wzajemnie – każda osoba widzi wprowadzone zmiany w programie. Skraca to czas i podnosi jakość obsługi gości.  -

„Systemy dla hoteli są  dużym wsparciem dla kadry zarządzającej. Osoby odpowiedzialne za prowadzenie hotelu mogą na bieżąco śledzić jego obłożenie. Mogą generować raporty oraz zestawienia dotyczące poszczególnych działów hotelu tj. raporty sprzedażowe, handlowe, magazynowe czy np. zestawienia kosztów. Nie tracąc czasu na zbieranie wszystkich informacji mogą  zająć się analizą zebranych przez system danych” – przekonuje Aleksander Gawęda.

Warto wspomnieć,  że oprogramowanie jest kompatybilne z innymi systemami takimi jak np. oprogramowanie gastronomiczne oraz zamki hotelowe. Współpraca z oprogramowaniem dla restauracji to duża wygoda ponieważ m.in. koszty zamówienia są automatycznie doliczane do ogólnego rachunku za pobyt w hotelu. To samo dotyczy korzystania ze wszelkich usług i atrakcji dostępnych w obiekcie.